Annons

    Hem / Tävling / Internationella tävlingar o... / Veckans tävlingar

Veckans tävlingar

Här hittar du information om internationella tävlingar med svenskt deltagande och veckans större nationella tävlingar

Internationella tävlingar vecka 42

20-23 oktober Helsingfors, Finland CSI5*-W/CDI3*, internationell hoppning med Longines FEI Jumping World Cup och internationell dressyr
Svenska ryttare: Jens Fredricson, Stephanie Holmén, Angelica Augustsson Zanotelli, Jennie Larsson, Louise Sättermann
Arrangörens hemsida
Resultat finns här
SVT sänder världscupklassen
ClipMyHorse sänder världscup och kringklasser
Läs mer: Angelica tillbaka på vinnarpallen: "Hon är så värd det"
Läs mer: Braksuccé för Angelica - vann världscupen i Helsingfors:"Går nästan inte att förstå det"

20-23 oktober Vilhelmsborg, Danmark CDI-W/CDI3*/CDIU25/CDIYJ, internationell dressyr med FEI Dressage World Cup och Lövsta Future Challenge International Tour (U25)
Svenska ryttare: Johanna Due Boje (WC), Jacob Nörby Sörensen (WC), Tinne Vilhelmson Silfvén, Emma Jönsson, Anette Christensson, Cecilia Bergåkra (U25), Evelina Söderström (U25), Laura Laustsen, Maja Hermansson, Olga Fischer
Arrangörens hemsida
Resultat finns här
ClipMyHorse sänder
Läs mer: Möter världsmästarna i världscuppremiären:"Tufft från början till slut"
Läs mer: Johanna och Jacob rider om världscuppoäng
Läs mer: Hemmanationen oslagbara i hemmapremiären

20-22 oktober Riyadh, Saudiarabien CSI5* GCT, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Evelina Tovek, Linda Heed
Arrangörens hemsida
Resultat finns här
GCT-TV sänder GCL och GCT GP
Eurosport sänder GCT GP
Expressen sänder GCL och GCT GP

19-23 oktober Le Lion d'Angers, Frankrike CH-M-YH-CCI3*/2*-L, unghäst-VM i fälttävlan
Arrangörens hemsida
Resultat finns här
ClipMyHorse sänder
Läs mer: Fem svenska ekipage till unghäst-VM i fälttävlan
Läs mer: Lyrisk förbundskapten efter terrängdag på unghäst-VM: "Lätt att vara stolt"
Läs mer: Unga fälttävlansstjärnor imponerde i den viktiga värdemätaren

21-23 oktober Sarasota-Myakka City, USA CCI4*-S/CCI3*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Jennie Järnström
Arrangörens hemsida
Resultat finns här

21-23 oktober Madrid, Spanien CDI4*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Linda Swande
Arrangörens hemsida
Resultat finns här

19-22 oktober Leeuwarden, Nederländerna CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Annika Axelsson, Py Jägerden
Arrangörens hemsida
Resultat finns här
Horse and Country sänder

19-23 oktober Vejer de la Frontera, Spanien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Erik Dahnelius, Cecilia Emanuelsson, Erika Lickhammer van Helmond, Stella Röhlcke, Monica Stööp, Erica Swartz, Alice Tapper
Arrangörens hemsida
Resultat finns här
Arrangören sänder

19-24 oktober San Giovanni, Italien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Marcus Westergren, Klara Bostam Edin, Ida Selin, Jennie Juhlin Lundström, Lovisa Stintzing
Arrangörens hemsida

20-23 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström, Matilda Pettersson
Arrangörens hemsida
Resultat finns här

19-23 oktober Kronenberg, Nederländerna CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Karin Martinsen, Sanna Bergs Olsson
Arrangörens hemsida
Resultat finns här

19-23 oktober Neumünster, Tyskland CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson m.fl.
Arrangörens hemsida
Resultat finns här

20-23 oktober Chevenez, Schweiz CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Jackie Gardesköld
Arrangörens hemsida

Nationella tävlingar vecka 42

Equipe Online – startlistor och resultat nationella tävlingar

20-23 oktober Billdals Ridklubb 4*/3*/2* hoppning häst

21-23 oktober Grevagårdens Ryttarförening 3*/2* hoppning häst

21-23 oktober Föreningen Mantorpsryttarna 3*/2* dressyr häst

21-23 oktober Enköpings Ridklubb 3*/2* dressyr häst

21-23 oktober Sundsvalls Ridklubb 3*/2*/1* hoppning häst

22-24 oktober Linköpings Fältrittklubb 3*/2* hoppning häst

22-23 oktober Osbyortens Ryttarförening 3*/2*/1* hoppning häst

22-23 oktober Willands Ryttarförening 3*, 2* och 1* dressyr häst/ponny

Med reservation för ändringar

Resultat och mer information tävlingar vecka 41