Annons

Vecka 41 2022

Här hittar du information om internationella tävlingar med svenskt deltagande och veckans större nationella tävlingar

Internationella tävlingar vecka 41

12-16 oktober Oslo, Norge CSI5*-W/CSI2*, internationell hoppning med Longines FEI Jumping World Cup
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann (WC), Jens Fredricson (WC), Petronella Andersson (WC), Angelica Augustsson Zanotelli (CSI5*), Amanda Landeblad (CSI5*), m.fl i CSI2*
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
SVT och ClipMyHorse sänder
Läs mer: SVT sänder världscuppremiären
Läs mer: Världscuppoäng till Jens och Henrik

14-16 oktober Kristianstad, Sverige CCI3*-S/CCI2*-S, internationell fälttävlan med SM i fälttävlan
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
Equisport sänder
Läs mer: Säsongsfinal med fälttävlans-SM
Läs mer: Frida Andersén i SM-ledning
Läs mer: Dubbla SM-medaljer till Amanda Andersson

12-16 oktober Strzegom, Polen CCI4*-S/CCI3*-L/CCI2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Jelena Femic, Aria Ramkali, Elvira Stafverfeldt
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
Arrangören sänder
Läs mer: Aria Ramkali tvåa i trestjärnig klass

13-16 oktober Vejer de la Frontera, Spanien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Antonia Andersson
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
Arrangören sänder

14-16 oktober Leeuwarden, Nederländerna CDI3*, internationell dressyr
Svenska ryttare: Caroline Darcourt, Nina Karlsson
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor

14 oktober Fontainebleau, Frankrike CEI2* 120 km, internationell distansritt
Svensk ryttare: Sara Henriksson
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor finns i appen Yamamah
Läs mer: Internationell placering för Sara Henriksson

13-16 oktober Lier, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Irma Karlsson, Karin Martinsen, Matilda Pettersson, Elsa Johansson
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
Arrangören sänder

12-16 oktober Gorla Minore, Italien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Marcus Westergren, Klara Bostam Edin, Ida Selin, Jennie Juhlin Lundström
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor

13-16 oktober St Tropez-Grimaud, Frankrike CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Antonia Pettersson Häggström
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
ClipMyHorse sänder

11-16 oktober Oliva, Spanien CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Olivia Dahlroth, Jannie Canovill
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
ClipMyHorse sänder

Nationella tävlingar vecka 41

Equipe Online – startlistor och resultat nationella tävlingar

14-16 okt Gärds Ryttarförening, SM i fälttävlan senior/young rider/junior
Arrangörens hemsida
Start- och resultatlistor
Equisport sänder
Läs mer: Säsongsfinal med fälttävlans-SM
Läs mer: Frida Andersén i SM-ledning
Läs mer: Dubbla SM-medaljer till Amanda Andersson

14-16 oktober Borås Fältrittklubb 3*/2* hoppning häst & ponny

14-16 oktober Lunds Civila Ryttarförening 3*/2*/1* hoppning häst & ponny

14-16 oktober Lidköpings Ridklubb 3*/2* hoppning häst

15-16 oktober Strömsholms Ridsportförening 3*/2* dressyr häst

15-16 oktober Kungsbacka Ridklubb 3*/2*/1* dressyr häst

15-16 oktober Skabersjöortens Ryttarförening 3*/2*/1* dressyr häst

15-16 oktober Ronneby Ryttarförening 3*/2* hoppning häst

Med reservation för ändringar

Resultat och mer information tävlingar vecka 40